01 kwietnia 2014

Młodzi muzycy w "Wiosennym koncercie symfoniczym"

Najbliższy piątkowy koncert symfoniczny będzie wiosenny nie tylko ze względu na repertuar w tonacji dur, ale także z powodu młodych muzyków, którzy gościnnie wystąpią z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej.

Patrycja Pieczara - Urodzona w Krakowie. W 2008 roku ukończyła z wyróżnieniem teorię muzyki na Akademii Muzycznej w Krakowie. 2006 roku rozpoczęła studia dyrygenckie na tejże uczelni w klasie prof. Józefa Radwana, a następnie kontynuowała je pod kierunkiem wybitnego dyrygenta prof. Tadeusza Strugały. W czerwcu 2011 r. ukończyła studia magisterskie z wyróżnieniem, prowadząc koncert dyplomowy z Filharmonią Krakowską. W 2010 roku była asystentem w Operze Krakowskiej przygotowując premierę Carmen J.Bizeta pod kierownictwem Tadeusza Kozłowskiego, oraz premierę Barona Cygańskiego J. Straussa pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka. Od stycznia 2014 roku pracuje jako dyrygent w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
Obecnie jest na studiach doktoranckich w Akademii Muzycznej w Krakowie a głównym celem jej badań będą polskie prawykonania II Koncertu fortepianowego nr 2 oraz Symfonii c –moll Xaviera Scharwenki (1850-1924).
Patrycja Pieczara brała czynny udział w licznych kursach mistrzowskich - Międzynarodowej Akademii Bachowskiej, kierowanej przez Helmutha Rillinga, warsztatach dyrygenckich prowadzonych przez Howarda Williamsa (Royal College of Music w Londynie) i Neila Thomsona (Royal Academy of Music w Londynie).
W 2009 roku została wytypowana do wzięcia udziału w międzynarodowym kursie dyrygenckim w Londynie w ramach festiwalu „Copernicus”, prowadzonego przez prof. Colina Mettersa (Royal Academy of Music), a rok później była uczestnikiem kursu mistrzowskiego prowadzonego przez prof. Marka Stringera oraz Vladimira Vladimira Kiradjieva w Wiedniu. Jako jedyny polski uczestnik została zaproszona do wzięcia udziału w prestiżowym kursie mistrzowskim organizowanym przez Neeme i Paavo Järvich podczas letniego festiwalu w Estonii 2012 r.
W czasie studiów czynnie uczestniczyła w cyklicznych mistrzowskich kursach prowadzonych przez maestro Gabriela Chmurę, oraz Colina Mettersa na Akademii Muzycznej w Krakowie.
W latach 2007-2011 aktywnie współpracowała z eksperymentalną orkiestrą Odyssey, prawykonując wiele utworów młodych kompozytorów związanych z Akademią Muzyczną w Krakowie.
Koncertowała dyrygując Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orchestre-Atelier Ostinato w Paryżu orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, Istambul State Symphony Orchestra, Filharmonią Słowacką w Koszycach, Pärnu City Orchestra, Orkiestrą Narodowego Konserwatorium w Charkowie, Orkiestrą Symfoniczną oraz Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie , Glyptos Ensemble i Amadrums , jak również odbyła tourneè z Krakowską Młodą Filharmonią w Niemczech.
Patrycja reprezentowana jest przez prestiżową agencję artystyczną HarrisonParrott w Londynie.

Jakub Lichtenstein, urodzony w 1990 roku pianista. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr Mileny Kędry.  Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, m.in. jak: Andrzej Jasiński, Wojciech Świtała, Piotr Paleczny, Grzegorz Kurzyński, Katarzyna Popowa-Zydroń, Monika Sikorska-Wojtacha, Nina Lelchuk, Ewa Bukojemska, Paul Badura-Skoda, Gyorgy Nador, Manfred Aust, Jerome Rose, Alexander Braginsky, Nikolai Demidenko.

Pianista regularnie koncertuje w kraju i za granicą - koncerty dla Polonii w Stanach Zjednoczonych (2012). W 2012 roku zakwalifikował się do półfinału konkursu pianistycznego „Piano Campus Pontoise” we Francji. Również w 2013 został stypendystą programu „Kultura Polska na Świecie” Instytutu Adama Mickiewicza, a w lipcu tego roku wziął udział w festiwalu „International Keyboard Institute and Festival” w Nowym Jorku (Manhattan) gdzie jako uczestnik objęty programem stypendialnym brał czynny udział w kursach mistrzowskich.

W koncercie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej Jakub Lichtenstein bierze udział dzięki wygranej w uczelnianym konkursie „Debiut z Orkiestrą” zorganizowanym przez Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie w styczniu 2014.

Wiosenny koncert symfoniczny - 4 stycznia 2014, godz. 19.00